Po slabším čtvrtém a pátém díle, kdy se zdálo, že Handy Games dochází nápady, přichází díl šestý, který ukazuje, že série Townsmen ještě není odepsaná.
Příběh
Šestý díl série se odehrává v době Francouzské revoluce. Ujímáte se role jednoho ze čtyř bratrů, který se jmenuje Chéri. Spolu s dalšími Townies a Townette (feministky se radují) představujete lid, který se snaží svrhnout krále. Příběh je pojat volněji než v předchozích dílech a prakticky zde není nic, co by se dalo nazvat příběhovou linií. Své mise si totiž můžete na mapě zvolit a nejsou spolu nijak významněji propojeny. Nicméně abyste mohli plnit mise v severních oblastech Francie, potřebujete už i určité vojsko. To vývojářům umožnilo oblasti pospojovat do menších funkčních celků, které jsou příběhově propojeny, protože hráč jednoduše jinam nemůže. Veškeré pokyny vám zadává vaše osobní Townette, zatímco rady dostáváte od prasete Poopsy. Ano, tento nepsaný maskot celé Townsmen série, který se poprvé představil ve třetím díle, se konečně objevuje ve hře pořádně.
Audiovizuální zpracování
Grafické zpracování je jedním z mnoha taháků nového Townsmena a představuje výborný zlatý střed mezi komixovým stylizovaným zpracováním z Townsmena 2 a 3 a příliš strohým a realistickým zpracováním známým z Townsmena 4 a 5. Budovy jsou sice zpracovány celkem realisticky, nicméně Townies, příroda i veškeré ikonky jsou provedeny v klasickém "Townsmen stylu", který se v sérii neobjevil od stařičkého Townsmena 3, díky za něj. V Towsmenovi 6 navíc došlo k reorganizaci celého grafického prostředí, jak jsme ho znali doposud. Už žádná menu budov ve stylu Townsmen 2, nene. V Townsmenovi 6 se vývojáři rozhodli tento systém zcela překopat, možná překopávali i věci, co změnu nepotřebovaly, ale o tom později. V levém horním rohu vidíte počítadlo dnů, které jako jeden z mála prvků zůstalo zachováno. Napravo od něj je pak ikona, která znázorňuje aktuální počasí. Počasí se projeví jak graficky, tak herně a ovlivňuje náladu Townies. Vpravo nahoře se nachází ukazatel Townies bez práce, indikátor radosti obyvatel a pod ním ikony znázorňující aktuální nedostatky, jako nedostatek vody nebo ubytování pro obyvatele. Také otravné zprávy o plném skladu a nedostatku surovin jsou nyní znázorněny malými ikonkami nad příslušnými budovami, což je rozhodně mnohem přijatelnější. Jedinou výtku mám k nezobrazování stavu zlata. Aby ho člověk zjistil, musí jít do podmenu, což je krajně nepohodlné, uvážíme-li, že ve všech předchozích dílech se zlato zobrazovalo v pravém horním rohu, kde ho bylo možné mít stále pod dohledem.
Pokrok grafického zpracování v sérii Townsmen:
Ovládání a herní mechanizmy
Ovládání jako takové bylo kompletně překopáno. Místo kurzoru, který označuje políčko, máte v šestém díle ukazatel ruky. Nevýhody jsou zřejmé - pomalejší pohyb po mapě a nejistota, jestli míříte na prázdné políčko nebo budovu. Pokud kliknete na budovu, otevře se vám okno, které nepřekrývá celou obrazovku a můžete v něm provádět veškerá nastavení ohledně budovy. Tvůrci se snažili všechno nacpat na co nejmenší prostor a podle toho to taky trochu dopadlo a menu působí mírně chaoticky. Další změnou je čtyřsměrné menu. To dává přístup do menu stavby budov, zásob (nebo obchodu, pokud přijel do města obchodník), aktuálního úkolu a jakéhosi přehledu počtu Townies, Townette a budov. Nicméně ani do těchto čtyř oken by se všechno nevešlo a proto nastoupilo zjednodušení, které celou strategickou složku podkopává. Byl totiž zrušen systém údržby a jediné, co je důležité, je, aby bylo jídlo a pití pro Townies. Vaše sklady proto přetékají surovinami, jen tupě stavíte budovy podle zadání a vlastně se nemůže stát, že by Vám najednou došly zásoby a celý systém zkolaboval. A to je podle mě špatně. Stavy Townies tentokrát nezvyšujete podmaňováním si obyvatelstva, ale tvorbou ubytoven. Těch můžete vytvořit omezené množství, ale časem se vám zpřístupní větší ubytovny. Mírně pozměněný byl i bojový systém, na ozbrojenou budovu lze poslat vojáka a na neozbrojenou propagandistu. Tyto dvě síly lze v boji i propojit a propagandisté můžou posílit vojsko. Další věcí, která někoho potěší a někoho odradí, je obměněné posouvání času. Jednorázové posunutí času totiž nahradila možnost čas dvojnásobně zrychlit. Tento mód se ovšem vypne po přepnutí do jakéhokoliv podmenu, což je škoda, protože by bylo praktické mít možnost v tomto zrychleném módu sledovat stav surovin.
Menší srovnání
Myslím si, že by bylo zajímavé si společně zrekapitulovat pády a vzestupy série Townsmen, jakožto sérii strategií na mobilní telefony s nejdelší historií. Pro tento účel jsem shromáždil hodnocení z několika nezávislých webů a zapracoval je do grafu. Podívejme se na něj...
Díl první (89,50 %), ačkoliv byl celkem hardcore záležitostí, byl první vlaštovkou a přinesl mnoha nadšeným hráčům na svou dobu extrémně komplexní a rozsáhlou strategii. Bylo to něco nevídaného, a proto také hodnocení mířila vysoko.
Díl druhý (93,55 %) s mnohem líbivější grafikou, přístupnějším ovládáním a ještě větší podobností kvality s počítačovými a konzolovými strategiemi, si získal srdce jak hráčů, tak kritiky a hodnocení mířila ještě výše. Pro mnohé hráče zůstal dodnes Townsmen 2 králem celé série.
Díl třetí (91,25 %), ačkoliv s odstupem času jeden z nejlepších dílů série, pobouřil spoustu pravověrných fanoušků "vozením za ručičku", kdy nebylo možné upgradovat budovy a ani je stavět, dokud to příběh samotný nedovolil a dalším problémem byla až přílišná podobnost s dílem druhým. A proto, přestože byl nový díl brán jako revoluční titul, šlo jeho hodnocení mírně dolů.
Díl racing jsem nakonec do grafu nezahrnul, protože zkresloval jeho výpovědní hodnotu a není pravým členem série strategií Townsmen.
Díl čtvrtý (86,69 %), ačkoliv co do grafiky a herních mechanismů inovativní, si srdce hráčů nezískal. Po řemeslné stránce nešlo titulu nic vytknout, nicméně nová realistická grafika budov a nedomyšlený systém omezeného počtu Townies přirostl k srdci málokomu a proto hodnocení kleslo.
Díl pátý (83,62 %) vnesl do série čerstvý vzduch zajímavějším příběhem a hrou za "ty zlé", nicméně hra vyšla podezřele brzo po díle druhém a veškeré herní mechanismy i grafika, jako by z oka vypadly Townsmenovi 4. Proto hodnocení stále klesá.
Díl šestý (86,00 %) nemá hodnocení přejaté z ostatních webů (protože piratesxxl je první web, který má na Townsmena 6 recenzi), a proto je mírně neobjektivní. Nicméně za šestým dílem je vidět spousta práce a obnova mechanismů, které změnu už dlouho potřebovaly. Šestý díl je svěží a i více causual hráčům přístupná strategie, která má sice pár chybek, nicméně je rozhodně krokem vpřed, velkým!